Imprezy

Categories:Impreza

Obecnie wyróżnia się całą masę rozmaitych możliwości imprezowania. Jest to wiele rozlicznych sposobów na spędzanie czasu zarówno w sposób stricte rozrywkowy, jak także i sięganie przede wszystkim po formy kulturalne. I tak powinniśmy zacząć w głównej mierze od zgłębienia pojęcia imprezy. Jest to termin, jaki został wprowadzony w odniesieniu do działalności realizowanej przez organizacje pozarządowe. To mogą być zarówno widowiska różnego typu, jak także festyny uliczne, pikniki, ale także przedstawienia i performance uliczne oraz koncerty, do tego dochodzą wydarzenia sportowe, demonstracje i marsze, manifestacje czy happeningi, flash moby i kiermasze oraz akcje i święta o charakterze plenerowym. Musimy wiedzieć, że istnieje wiele rozlicznych zasad i wymogów w obrębie których konieczne jest organizowanie imprezy, w tym zwłaszcza mowa tu o wyszykowaniu imprezy masowej.
Przede wszystkim jest to szereg przepisów prawnych dotyczących samego faktu logistycznego przedsięwzięcia oraz organizacji związanej z zajęciem placu, drogi, ruchem drogowym, zgromadzeniem publicznym itd. Ogólnie wyróżnia się dwa podstawowe typy imprez, w tym zwykłe oraz imprezy masowe. Teraz zajmiemy się dokonaniem charakterystyki obu tych rodzajów. Jak imprezę zwykłą rozumie się takie przedsięwzięcie jakie opiera się na zasadach innych niż impreza masowa, ponieważ brak w nich dużej ilości uczestników. Najczęściej jako zwykłą imprezę rozumie się na przykład domowe prywatki, ale także klubowe przedsięwzięcia czy tez można mówić o osobnej zupełnie klasyfikacji, a w niej sportowych rozrywkach, na przykład rozmaitych piknikach o takim profilu, a także koncertach czy też przedsięwzięciach artystyczno-rozrywkowych.
Warto także wiedzieć, że to czy impreza jest zwykła czy też masowa zależne jest w dużym stopniu od liczby osób biorących w niej udział. Dopiero na tejże podstawie urasta ona rangą konkretnie do masowego przedsięwzięcia na szeroką skalę lub wręcz odwrotnie. Jeszcze inna kwestia to wyszczególnienie imprez sportowych, jakie opierają się na przykład na wielorakich turniejach, konkursach, zawodach zabawach czy meczach przeznaczonych dla wąskiej grupy, na przykład w obrębie dzieciaków czy też młodzieży.
Kolejny aspekt to sportowe przedsięwzięcia, jakie są organizowane na przykład z myślą o ludziach niepełnosprawnych, wybitnych uczniach danych szkół itd. Co innego to także uznawane za zwykłe imprezy rekreacyjne przedsięwzięcia, jakie są przygotowywane na terenie ogólnodostępnym, może to być na stadionie, ale także na hali, sali gimnastycznej, czy też w parku bądź na skwerze zieleni, przyszkolnym boisku itd. Musimy wiedzieć, że są także imprezy towarzyskie a więc rodzinne zjazdy, wesela, komunijne przyjęcia, rocznice itd. Jeszcze inna grupa do wydarzenia, jakie są organizowane w miejscach kultury takich jak kina, muzea, filharmonie, opery oraz teatry. Ponadto dochodzą do tego także wielorakie wystawy, happeningi czy też przedstawienia wystawiane w plenerze.
Niekiedy imprezy odbywają się nawet na ulicach miejskich, tak jest chociażby w Rzeszowie, kiedy w maju organizowane jest coroczne święto Paniagi czyli współczesnej ulicy 3 Maja.