mcrblg-header-image

search

Dlaczego powinno się leczyć zęby mleczne?


Wszyscy wiemy doskonale, że zęby mleczne (wikipedia.org/wiki/Z%C4%99by_mleczne) u dzieci wcześniej czy później zostaną zastąpione zębami stałymi. Dlatego wielu rodziców, nawet po zauważeniu ubytków w zębach mlecznych swoich pociech nie decyduje się na ich profesjonalne leczenie w gabinecie dentystycznym. A to błąd. Stomatolodzy są zdania, że absolutnie nie powinno się rezygnować z leczenia zębów mlecznych u dzieci.

Pamiętajmy o tym, że zęby mleczne pełnią w jamie ustnej bardzo ważną rolę. Są one odpowiedzialne za przygotowanie miejsca dla wyrastających później zębów stałych. W tym sensie zęby mleczne mają poniekąd za zadanie wskazywać zębom stałym właściwy kierunek wzrostu. Jeżeli na skutek próchnicy dojdzie do przedwczesnej utraty zębów mlecznych (na długo przed wyrastaniem uzębienia stałego), może dojść nawet i do tego, że zęby stałe będą się wyrzynać w sposób nieprawidłowy. Efektem są wady zgryzu, czasami bardzo poważne. A to jeszcze nie wszystko. Utrata zębów mlecznych może doprowadzić do znacznego upośledzenia funkcji żucia, co skutkuje czasami niewłaściwym rozwojem mięśni twarzy, a nawet kości dziecka. Teraz chyba jest jasne, dlaczego rezygnacja z leczenia zębów mlecznych jest zdecydowanie niewskazana.

Kiedy należy udać się z dzieckiem po raz pierwszy do gabinetu stomatologicznego? Specjaliści są zdania, że najlepszy moment to mniej więcej szósty-siódmy miesiąc życia dziecka. Wtedy to pojawiają się już siekacze. Podczas pierwszej wizyty lekarz dokładnie tłumaczy, w jaki sposób należy myć ząbki i dziąsła dziecka, a także, jak postępować, aby uniknąć próchnicy. Takie wizyty powinny odbywać się regularnie, najlepiej co 3-6 miesięcy. Te kwestie jednak zawsze można uzgodnić ze stomatologiem. Systematyczne wizyty są wskazane, ponieważ tylko w ten sposób można mieć pewność, że żadne nowe zmiany na zębach dziecka nie zostaną przeoczone. To bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć leczenia, niejednokrotnie raczej nieprzyjemnego.
Jak wybrać gabinet stomatologiczny, do którego udamy się z dzieckiem? W dużych miastach jest sporo gabinetów, które specjalizują się wręcz w stomatologii dziecięcej. To najlepszy wybór. Z reguły wystarczy wyszukać w Internecie frazy typu: "dentysta Gdańsk" albo "stomatolog Gdańsk", aby znaleźć szybko jakiś profesjonalny gabinet (dentysta-stomatolog.com/gdansk,1.html). Pamiętajmy, że jeśli wizyty będą odbywały się regularnie, dziecko nie będzie się ich obawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
ABOUT US
o nas Bfestival to typowy blog kosmetyczny poświęcony jedynie tej tematyce. Tutaj znaleźć można wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania, inspiracje oraz pomysły na siebie.
search
Kategorie
avatar

Hi, guest!

settings

menu